بررسی و نگارشی از باشگاه پارس دشتستان

13:55:20 1396-7-7
654

شاید بتوان گفت که عملکرد باشگاه های استان با همان اتوماسیون گذشته مدیریت میشود که در این صورت باید دارای شرایط خوب و ویژه ای باشد 

به گزارش " خبرگزاری پارس " ، شاید بتوان گفت که عملکرد باشگاه های استان با همان اتوماسیون گذشته مدیریت میشود که در این صورت باید دارای شرایط خوب و ویژه ای باشد ولی متاسفانه ۸۰ درصد شرایط چنین ویژگی هایی را ندارد.

بنابراین برای رسیدن به اهداف والا، باید تغییرات و دگرگونی هایی مبنی بر پیشرفت فوتبال در استان ارایه داد که این خود مستلزم مبحثی فراتر از این مقوله است.

در این مبحث هدف بنده بررسی کارکرد ها و عملکرد های باشگاه پارس دشتستان است.این باشگاه حدود ۳ سال است که فعالیت مستمر خود را در شهرستان دشتستان آغاز کرده است و توانسته است در طی این سه سال فعالیت به عنوان برترین مدرسه فوتبال استانی و کشوری معرفی شود که به نوبه خود افتخار بزرگی است که این باشگاه کسب کرده است .

این باشگاه فعالیت خود را به همت جناب آقای دکتر مزدک گودرزیان آغاز نمود .علاوه بر این افراد دیگری نیز در آغاز فعالیت باشگاه تاثیر گذار بوده‌اند که از این جمله می توان به افرادی چون : یوسف اطمینان ، غلامرضا دلگرم ، سعید اسماعیلی و تعدادی دیگر از هیات مدیره باشگاه اشاره کرد که بدون شک سهم عمده ای در شکل گیری باشگاه داشته اند.

در آغاز موانع متعددی بر سر راه باشگاه بود که به همت سردمداران باشگاه حل شد و باشگاه توانست در تابستان ۱۳۹۳ فعالیت خود را آغاز و افتتاحیه خود را برگزار کند . البته مسئولین باشگاه  خودشان هم چنین پیش بینی نمی کردند که آغار به کار باشگاه به این سرعت انجام گیرد .

پس از مراسم افتتاحیه باشگاه پارس فعالیت خود را در رده های ۶ تا ۱۴ سال آغاز کرد که خوشبختانه آمار ثبت نامی بالغ بر ۳۶۰ نفر بود که این تعداد برای راه اندازی گروهی در قالب( آکادمی) مناسب بود و می توانست اهداف باشگاه را پیش ببرد .

تمرینات این رده های سنی همه روزه در زمین کارگران برگزار می شد. مجموعه کارگران مورد مناسبی برای به خدمت در آوردن اجرائیات و تمرینات باشگاه بود که خوشبختانه در پی جلساتی چند از سوی باشگاه و اداره کار توانستند آن را برای مدت ۳ سال با بند ها و تبصره هایی اجاره کنند.

تمرینات پس از ۱۰ الی ۱۲ هفته به پایان رسید و مدرسه فوتبال به کار خود پایان داد.اما باشگاه از قبل برنامه هایی برای راه اندازی گروهی در قالب (آکادمی ) در سر داشت تا بتواند به صورت رایگان فوتبال آموزان را در طول فواصل به صورت ویژه آموزش دهد.

بنابر این در طول ترم تابستانه برنامه های خود را از قبیل : تست های آمادگی جسمانی ، انجام مراحل پزشکی ، تست های تکنیکی ، تست های روانشناسی (iQu) و ... آغاز کرد تا در یک جمع بندی نهایی بتواند با نظر مربیآن خود افرادی را از بین فوتبال آموزان انتخاب کند و اقدامات لازم را انجام دهد.

در حین همین برنامه ها جلساتی نیز مبنی بر چگونگی پیشبرد اهداف باشگاه هم اجرا شد که مسئولیت این کار بر عهده مدیر فنی باشگاه جناب آقای غلامرضا دلگرم بود . اگر چه این کلاس های توجیهی از قبل از آغاز کار مدرسه فوتبال هم در برنامه های باشگاه بود و همه برنامه ها یک به یک برگزار می شد .

بعد از گذشت مدت کوتاهی باشگاه توانست تشکیلات خود را برای اجرایی کردن آکادمی مهیا کند. از جمله میتوان به راه اندازی تیم راگبی ، تیم پینت بال ، بانوان و ... اشاره کرد .
در همین راستا اقداماتی نیز صورت گرفت که متاسفانه باشگاه نتوانست نتیجه خوبی بگیرد و به طور مثال میتوان به راه اندازی تیم بزرگسالان پارس اشاره کرد که نتوانست در لیگ برتر استان نتایج خوبی بگیرد و همین امر باعث شد که باشگاه به این فکر بیفتد که از رده جوانان به بالا را تا اهداف نهایی خود نداشته باشد.

بنابراین رده بزرگسالان را منحل یا به نوعی واگذار کرد که به نظر اینجانب از همان اول هم نیازی به رده بزرگسالان نبود تا خللی در برنامه ها و رسیدن به اهداف ایجاد نشود .

با این حال باشگاه پس از گذشت مدت زمانی به فکر راه اندازی مجدد رهای نونهالان ، نوجوانان و جوانان شد . با منظور کردن این هدف که بتوانند برای این رده ها فعالیت های ویژه ای داشته باشند.از جمله خریداری امتیاز لیگ استان برای این دو رده تا بتوانند کار خود را از لیگ برتر استان شروع کنند. که در سال دوم بعد از طی مراحلی توانستند این رده ها را در لیگ استان نگه داشته و از سال سوم به بعد اقدامات بهتری را صورت دهند .

در سال سوم بازی های مناطق (کشوری) به میزبانی شهرستان دشتستان انجام شد.که باشگاه پارس نتوانست موفق از این تورنمنت بیرون بیاید ، ولی با تخلف هایی که در بازی ها پیش آمده بود باشگاه پارس بر روی تیم مورد نظر که مشکوک به تخلف بود اعتراض گذاشت و کلیه مدارک لازم را به فدراسیون و کمیته مورد نظر ارسال کرد تا حداقل در صورت مثبت بودن نظر خود بتواند جواز ورود به لیگ برتر نونهالان را که نتوانست با کسب امتیاز بدست بیاورد ورود کند. حال باشگاه پارس طبق برنامه ریزی های انجام گرفته باشگاه باید در سال ۱۴۰۲ به اهداف خود میرسید .

ولی شواهد نشان می دهد که باشگاه پارس ۲ الی ۳ سال از این اهداف جلو تر می باشد که این خود نقط قوتی است برای عوامل این باشگاه است و سرانجام در سال سوم  تصمیماتی مبنی بر راه اندازی باشگاه پارسه کرد و مدارس فوتبال خود را که تابستان هر سال فعالیت دارند در قالب پارسه راه اندازی کرد.

گروهی که در قالب آکادمی کار می کردند را در باشگاه پارس نگهداشته که این اقدامات در سال ۱۳۹۶ انجام شد.در همین گیر و دارها بود که خبری مبنی بر تایید اعتراض از سوی فدراسیون اعلام شد که رده نونهالان باشگاه پارس دشتستان در سال ۱۳۹۶ جواز ورود به لیگ برتر را (با توجه با تایید اعتراض قبلی مبنی بر تخلف تیم اندیمشک) پیدا کرد که این خود نقطه قوتی برای عوامل و مربیان باشگاه بود که در این سال کسب کردند تا بتوانند با انگیزه ای بیشتر اهداف خود را دنبال کنند.

حال باشگاه پارس اولین قدم بلند خود را به سوی موفقیت برداشته است که بعد از این خبر های خوب و تاثیر گذار باشگاه پارس عزم خود را برای ثبت آکادمی پارس جزم کرد و تصمیم گرفت اقداماتی در مجموعه ورزشی کارگران انجام دهد از جمله نصب وسایل بدنسازی ، چمن اختصاصی ، خوابگاه ، دفتر باشگاه و ... امکاناتی که هر آکادمی فوتبال باید داشته باشد.

اکنون باشگاه برای سال چهارم خود برنامه ای که دارد این است که مدرسه ای تحصیلی برای باشگاه راه اندازی کند که این خود نیز قدم بزرگی است.

حال باید منتظر بود که باشگاه پارس در سال چهارم و با داشتن ۳ رده در لیگ برتر استان و کشور و یک رده در لیگ برتر ایران چگونه می تواند خود را تثبیت کند و آکادمی خود را ثبت کند.که رسیدن به چنین اهدافی خود پیشرفت چشمگیری برای جامعه ورزشی دشتستان و استان می باشد.
برای رسیدن به قله های موفقیت باید تلاش کرد و از هیچ کوششی دریغ نداشت.

نتیجه : مطالعه + تلاش = موفقیت

با آرزوی موفقیت روز افزون برای مجموعه ورزشی پارس

با تشکر از علیرضا صیادی کارشناس و مربی باشگاه پارس دشتستان .

 

علیرضا صیادی